Irygacja Paulowni
Pielęgnacja paulowni bardziej przypomina uprawę warzyw czy owoców niż większość przemysłowych upraw drzew. Najpierw należy rozdrobnić powierzchnię gleby na całym terenie za pomocą talerzówki, kultywatora wirnikowego lub pługa dłutowego, w zależności od rodzaju gleby i dostępnej maszyny.
Jeśli uprawa nie znajduje się na terenie gdzie występują regularne opady, nawadnianie uprawy jest niezbędne dla jej sukcesu. Przed sadzeniem należy upewnić się czy gleba jest odpowiednio wilgotna, zalecamy podłączenie drippera przed rozpoczęciem prac. W przypadku korzystania z tego typu systemu nawadniania(drip), należy pozostawić go wystarczająco długo, aby woda dotarła do całego systemu korzeniowego. Gleba piaskowa z pewnością będzie wymagała częstszego nawadniania, trzeba mieć jednak w pamięci, że przy zbyt dużej ilości wody, będzie dochodziło do wypłukiwania nawozów i minerałów z gleby. Obserwacja i zdrowy rozsądek są konieczne dla osiągnięcia optymalnych efektów.
Warto mieć w pamięci, że kiri to drzewa przystosowane do zmiennych warunków temperaturowych, więc naturalnym dla nich procesem jest ‘więdnięcie’
liści podczas gorących dni, aby ograniczyć odparowywanie wody. Dlatego jeśli zauważysz zeschnięte liście, jednak gleba będzie wilgotna, nie podlewaj rośliny, aby nie doprowadzić do rozkładu korzeni. Liście powinny naturalnie unieść się pod koniec dnia, gdy tylko temperatura wzrośnie.
W przypadku braku opadów sugerujemy następujący system nawadniania(L/drzewo/m2):
od 1 do 8 tygodnia: 3 - 5 L co 2 - 3 dni
od 3 do 4 miesiąca: 6 - 10 L co 3 - 5 dni
od 5 do 7 miesiąca: 10 - 12 L co 5 - 7 dni
od 2 do 4 sezonu: 40 - 50 L co 7 dni lub 20 - 25 L dwa razy w tygodniu
Jeśli z jakichkolwiek powodów konieczne będzie zaprzestanie podlewanie, paulownia wytrzyma brak nawodnienia, jednak jej wzrost się zatrzyma lub znacznie spowolni, a liście obeschną i opadną. Z naszego doświadczenia wiemy, że drzewo cesarskie lepiej znosi niedobory wody niż jego nadmiar.
Jeśli plantacja jest nawadniania ściekami, należy regularnie monitorować poziom składników odżywczych wód gruntowych i poziom wód gruntowych, jeśli to konieczne, ograniczać nawadnianie. W razie potrzeby przycięte gałęzie i korony drzew podczas zbiorów należy usunąć z terenu (i wykorzystać na ściółkę/kompost) w celu usunięcia nadmiaru składników odżywczych nagromadzonych w obszarze nawadnianym ściekami.